Kolektor wody deszczowej
Zbiorniki na deszczówkę: praktyczne akcesoria do odwadniania dachów
Zdecydowana większość właścicieli ogrodów będzie polegać, przynajmniej w części, na wodzie deszczowej do nawadniania swoich roślin. To nie tylko darmowe rozwiązanie, pomaga ono również ograniczyć niepotrzebne zużycie wody pitnej.
Dzięki zintegrowanemu z rurą spustową rynny, do zbiornika można łatwo odprowadzać wodę podczas opadów. Zbierana w beczkach, służy nam następnie do podlewania ogrodu podczas suszy.
Najważniejsze fakty o beczkach na deszczówkę w skrócie
Podlewanie ogrodu wodą deszczową pozwala zaoszczędzić koszty i uniknąć niepotrzebnego zużycia wody wodociągowej.
Dzięki kolektorowi deszczówki, woda może być doprowadzana bezpośrednio z rury spustowej do beczki.
Zbieracze deszczówki są dostępne w różnych wersjach i są wyposażone na przykład w kranik lub nawet w zamknięcie przelewowe.
W przypadku systemów odwadniania dachów wykonanych z metalu należy zwrócić uwagę na to, aby materiał, z którego wykonany jest kolektor deszczowy, był zgodny z materiałem, z którego wykonana jest rura spustowa.
Podczas montażu systemu odwadniania dachu należy zwrócić uwagę na to, aby był on odpowiednio wymierzony.
Ktokolwiek posiada swoją własną szopę ogrodową, powinien pomyśleć o wyposażeniu również jej, w system odwadniania dachu.
Dlaczego korzystanie z deszczówki ma sens
Woda wodociągowa staje się coraz droższa. W związku z tym podlewanie ogrodu wodą z kranu jest kosztowym przedsięwzięciem. Ponadto, w niektórych regionach, podczas długotrwałej suszy, niedobory wody sprawiają, że używanie wody z kranu w domu do tego celu jest ograniczone lub wręcz zabronione.
Poza tym, woda z kranu jest często dość kredowa i czasami zawiera nawet niewielkie ilości chloru, co oczywiście nie jest idealne dla roślin. Wykorzystanie wody deszczowej do nawadniania ogrodu ma zatem sens nie tylko z punktu widzenia rachunków za wodę, ale także z ekologicznego punktu widzenia, jak również dla roślin w ogrodzie.
Aby móc zebrać wystarczającą ilość wody deszczowej, oprócz odpowiednio wymierzonego systemu odwodnienia dachu, potrzebny jest kolektor deszczowy, którym można odprowadzać wodę do beczki.
Jak działa kolektor deszczowy?
W czasie deszczu, ze względu na nachylenie dachu, woda deszczowa spływa najpierw do rynny, a następnie do połączonej z nią rury spustowej. Dzięki temu może być ona skierowana do kanalizacji lub doprowadzona do systemu infiltracji wody deszczowej.
Alternatywnie, można zbierać wodę w beczkach na deszcz i używać jej do podlewania. W tym celu na rurze spustowej instaluje się tzw. kolektor deszczowy. Dzięki temu woda spływająca po wewnętrznych ściankach rury może być zbierana i kierowana za pomocą podłączonej rury lub węża do umieszczonej obok beczki na deszczówkę.
Kolektory do wody deszczowej dostępne są w szerokiej gamie wzorów. Na przykład, niektóre modele posiadają kurek, który można zamknąć, gdy beczka jest pełna. Niektóre kolektory deszczowe wyposażone są również w praktyczny ogranicznik przelewu. Dzięki temu nadmiar wody deszczowej jest kierowany z powrotem do rury w sposób automatyczny.
Poza tym istnieją również bardzo proste kolektory wody deszczowej, które składają się z zakrzywionej blachy. Jeśli jest ona złożona w czasie deszczu, blokuje drogę wody w rurze spustowej i kieruje ją bezpośrednio do beczki. Po jego złożeniu woda może znów swobodnie przepływać przez rurę spustową, a zewnętrzna część rury jest uszczelniona.
Poprawne zaprojektowanie odwodnienia dachu
Bez systemu odwodnienia dachu woda spływałaby po ścianach domu w czasie opadów i na dłuższą metę powodowałaby szkody wilgotnościowe w budynku. Każdy właściciel domu musi zatem zająć się kwestią odwadniania dachu i zainstalować system o odpowiedniej wielkości. Składają się na to przede wszystkim odpowiednie rynny i rury spustowe, które w razie potrzeby można wyposażyć w kolektor deszczowy.
Przy planowaniu odwodnienia dachu należy uwzględnić m.in. powierzchnię dachu oraz tzw. współczynnik spływu. Oprócz tego ważne jest uwzględnienie projektowanej intensywności opadów. Jest to określona ilość opadów, którą system odwadniania dachu musi być w stanie obsłużyć bez przeciążenia.
Kupując rynny i rury spustowe do odwadniania dachu, można wybierać nie tylko pomiędzy różnymi rozmiarami, ale także spośród wielu różnych materiałów. Należą do nich zarówno tworzywa sztuczne, jak i różne metale, takie jak cynk i miedź.
Plastikowe systemy odwadniania dachów są wprawdzie szczególnie tanie. Jednak pod względem żywotności nie mogą one konkurować z systemami wykonanymi z metalu. Jednak nie wszystkie metale są kompatybilne ze sobą, tak że połączenie dowolnego materiału nie zawsze jest możliwe. Okoliczność ta musi być brana pod uwagę przy zakupie kolektora deszczowego wykonanego z metalu.
Odwodnienie dachu dla szop ogrodowych
Jeżeli posiadasz szopę ogrodową, możesz swobodnie zdecydować, czy wyposażyć ją w system odwadniania dachu. Jednak bez systemu odwadniającego dach, nawet altany ogrodowe mogą ucierpieć z powodu uszkodzenia przez wilgoć, dlatego montaż rynien i rur spustowych jest wysoce zalecany.
Poza tym, daje Ci to możliwość wykorzystania kolektora deszczowego i beczki deszczowej do zbierania dodatkowej wody, którą możesz wykorzystać do podlewania ogrodu w czasie suszy.
Tak więc, instalując system odwadniania dachu szopy, co jest oczywiście znacznie łatwiejsze w porównaniu do domów mieszkalnych, nie tylko przyczyniasz się do najdłuższej możliwej żywotności szopy ogrodowej. Dodatkowo zapewniasz sobie dostęp do jak największej ilości wody deszczowej do podlewania.
Kupuj kolektory do wody deszczowej
Jeśli potrzebują Państwo kolektora deszczowego lub innych elementów konstrukcyjnych do systemu odwodnienia dachu, to w naszym sklepie trafili Państwo we właściwe miejsce. W naszym asortymencie znajdziesz bowiem wysokiej jakości kolektory deszczowe, w które możesz wyposażyć swoje rury spustowe.
Kupuj kolektory deszczowe i inne niezbędne elementy, takie jak orynnowanie, online i z łatwością dostarczaj swoje zamówienie. Z nami skorzystasz z niskich cen i wysokiej jakości, która z pewnością Cię zadowoli.