Nawadnianie ogrodu
Podlewanie ogrodu dla optymalnego wzrostu roślin
Temat podlewania ogrodu powinien być idealnie uwzględniony podczas planowania ogrodu. W końcu odpowiednie zaopatrzenie w wodę jest kluczowe dla wzrostu roślin.
Dzięki dobrze przemyślanemu i dostosowanemu do warunków systemowi nawadniania możesz mieć pewność, że Twój ogród pozostanie zielony nawet podczas uporczywej suszy i będziesz mógł cieszyć się swoją oazą dobrego samopoczucia.
Planowanie podlewania ogrodu
Każdy ogród jest inny i każdy ogrodnik amator ma inne pomysły na to, jak chce zarządzać podlewaniem swoich roślin. Więc zanim wyruszysz na zakup systemu nawadniania, pierwszą rzeczą do zrobienia jest zainwestowanie trochę czasu w planowanie.
W zasadzie możesz oczywiście zdecydować, czy chcesz polegać na beczkach na deszcz i konewkach, czy też wyposażyć swój ogród w automatyczny system nawadniania. To ostatnie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu, który możesz wykorzystać na inne prace w ogrodzie lub po prostu na relaks.
Bez względu na to, jeśli chodzi o podlewanie ogrodu, ważne jest, aby wziąć pod uwagę szczególne warunki. Przede wszystkim rodzaj nasadzeń, charakter gleby, lokalizacja i wielkość ogrodu odgrywają rolę.
Podczas podlewania ogrodu uwzględnij sadzenie roślin
Prawdopodobnie nie trzeba mówić, że nie wszystkie rośliny potrzebują takiej samej ilości wody do wzrostu. W końcu to oczywiste, że to duża różnica, czy chcesz zaopatrzyć swój ogród w oszczędne rośliny kamienne, czy też zasadzić grządki z kolorowymi kwiatami lub miękkimi owocami.
Z reguły można przyjąć, że podlewanie ogrodu będzie tym łatwiejsze, im bardziej środowisko odpowiada naturalnym warunkom życia poszczególnych roślin. Jednak z odpowiednim systemem nawadniania, nie jest problemem, aby wybrać rośliny, które normalnie mają inne potrzeby i rzeczywiście nie będzie łatwo rosnąć bez regularnego podlewania.
Podczas podlewania ogrodu należy wziąć pod uwagę warunki glebowe
Oprócz sadzenia roślin, stan gleby odgrywa również ważną rolę w kwestii zapotrzebowania na wodę. Na przykład, jeśli gleba w ogrodzie jest bardzo piaszczysta, woda zwykle dość szybko przesiąka, co może stanowić problem, zwłaszcza dla roślin o płytkich korzeniach.
Gleba gliniasta, z drugiej strony, może bardzo dobrze magazynować wodę. Jednak w przypadku nadmiernego podlewania istnieje ryzyko przemakania. Ryzyko to nie istnieje w przypadku luźnej gleby o dużej zawartości próchnicy. Niemniej jednak, to może przechowywać wodę dość dobrze, co ułatwia optymalne zaopatrzenie roślin.
Dostosuj system nawadniania do wielkości ogrodu
Rozmiar ogrodu to kolejny ważny aspekt do rozważenia przy planowaniu systemu nawadniania. Oczywiście, rośliny zarówno w małych, jak i bardzo dużych ogrodach potrzebują wystarczającej ilości wody.
Jeśli Twój ogród składa się tylko z kilku małych grządek, możesz również oszczędzić sobie kłopotów związanych z instalacją drogiego systemu nawadniania i po prostu sięgnąć po konewkę lub wąż ogrodowy.
Powyżej pewnego rozmiaru, jednak, podlewanie ogrodu ręcznie jest znacznym zaangażowaniem czasu, więc dobrze zaprojektowany system nawadniania jest prawie niezbędny, aby uniknąć spędzania połowy dnia na podlewaniu.
Woda do nawadniania ogrodu
Podsumowując, można podlewać ogród wodą z trzech różnych źródeł. Oprócz zbierania wody deszczowej, inne opcje obejmują budowę studni i korzystanie z wody wodociągowej.
Mają tu jednak częściowo zastosowanie pewne ograniczenia ze strony gmin. Zanim zdecydują się Państwo na konkretny wariant, warto dowiedzieć się, jakie przepisy dotyczące podlewania ogrodu obowiązują w Państwa gminie.
Woda deszczowa do nawadniania ogrodów
Używanie wody deszczowej stanowi opłacalną opcję nawadniania ogrodu. Zbierana w beczkach często wystarcza do zapewnienia odpowiedniej ilości wody dla mniejszych ogrodów w czasie suszy.
W przypadku większych nieruchomości, do magazynowania wody deszczowej można użyć podziemnej cysterny. Z pomocą pompy może być ona następnie pobierana w miarę potrzeb i doprowadzana do systemu nawadniania.
Dla większych nieruchomości dobrym wyborem do magazynowania wody deszczowej jest podziemna cysterna.
Studnia do nawadniania ogrodu
Budowanie studni na początku może wydawać się dość kosztowne. W dłuższej perspektywie jednak często okazuje się, że jest to opłacalna inwestycja, gdyż bieżące koszty eksploatacji są dość niskie.
Jednakże nie wszędzie dozwolone jest wydobywanie wód gruntowych za pomocą studni. Dlatego przed rozpoczęciem budowy należy dowiedzieć się, czy studnia zasilająca system nawadniania jest dozwolona w danej społeczności.
Podlewanie ogrodu wodą z kranu
W zasadzie, oczywiście, można po prostu podlewać ogród wodą z kranu. Jednak na dłuższą metę wiąże się to z dość wysokimi kosztami. Ponadto, używanie wody z kranu do podlewania w okresach suszy jest czasami niedozwolone.
Niemniej jednak, kran domowy jest, oczywiście, niezwykle wygodny sposób dostarczania systemu nawadniania dla ogrodu. Czy jest to rozsądne rozwiązanie, z którego należy korzystać na stałe, jest jednak co najmniej wątpliwe, biorąc pod uwagę stale rosnące koszty wody z kranu.
Produkty do podlewania ogrodu
Jeśli chcesz zainstalować system nawadniający w swoim ogrodzie, możesz wybierać spośród wielu różnych produktów. W zależności od wymagań, które muszą być spełnione, przydatne mogą być różne rozwiązania.
Wśród innych, następujące urządzenia wchodzą w rachubę do nawadniania ogrodu:
Zraszacze okrągłe
Zraszacze impulsowe
Zraszacze wielopowierzchniowe
Węże nawadniające
- Rurki nawadniające
Rury kroplujące
Zraszacze zlewozmywakowe
Systemy zraszania
Kupuj systemy nawadniające
Jeśli zdecydowałeś się na konkretne rozwiązanie i chcesz kupić odpowiednie produkty do swojego systemu nawadniania, trafiłeś we właściwe miejsce. W naszym sklepie znajdą Państwo wybór wysokiej jakości sprzętu do nawadniania ogrodu.
Zakup swój system nawadniający wygodnie online i skorzystaj z niskich cen, a także niezawodnej dostawy, dzięki czemu już wkrótce będziesz mógł rozpocząć instalację i zapewnić roślinom w swoim ogrodzie odpowiednią ilość wody w dowolnym momencie w przyszłości.